Kamery termowizyjne

 Optymalna kamera termowizyjna, za niewielkie pieniądze

Dostepne w Centrum Innowacji PTE

Analiza termograficzna może być stosowana wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zmierzenia temperatury, lub zbadania rozkładu temperatur z bezpiecznej odległości.

Wykorzystuje się do tego bezkontaktowy pomiar w widmie podczerwieni, gdzie temperatury obiektów zostają pokazane jako odpowiadające im różne kolory.  Takie obrazy pozwalają na szybki przegląd temperatur powierzchni, oraz w szczególności wskazanie miejsc o temperaturze odbiegającej od otoczenia.

Dzięki temu, że pomiar może być wykonywany na odległość, można zmierzyć temperaturę w miejscach niedostępnych lub niebezpiecznych.
Prezentacja graficzna odpowiadających temperatur pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian temperatury dzięki temu termowizja znajduje zastosowanie nie tylko w diagnostyce przemysłowej, ale też na przykład w medycynie.
Przewagę kamery nad pirometrem widać, kiedy uświadomimy sobie, że dla kamery o matrycy 160 x 120 wykonywanych jest jednocześnie 19200 pomiarów. Z uzyskanego termogramu można odczytać rzeczywistą temperaturę dla każdego punktu, co pozwala na dokonanie szczegółowej analizy zapisanego obrazu termicznego.

Comments are closed.